Chwytaki próżniowe - co musisz o nich wiedzieć?

Chwytaki próżniowe, zwane też podciśnieniowymi, są coraz częściej stosowane w wielu branżach. Możemy je spotkać nie tylko na placach budowy. Wykorzystanie podciśnienia umożliwia bezpieczną pracę z materiałem o różnych kształtach i rozmiarach, a jednocześnie dużą precyzję działania. Dlatego też ten rodzaj chwytaków wykorzystywany jest najczęściej podczas prac transportowych czy produkcyjnych. W porównaniu do tradycyjnych metod urządzenia próżniowe oferują wiele zalet. W dalszej części artykułu przedstawiamy wiele przydatnych informacji. Przybliżymy zasadę działania chwytaków podciśnieniowych oraz polecane przez nas modele z oferty marki Probst.

Jak działają chwytaki próżniowe?

Chwytaki podciśnieniowe są powszechnie stosowane w przemyśle, zwłaszcza w procesie przenoszenia produktów o niestandardowych kształtach, gabarytach. Jest to świetna alternatywa dla elementów wrażliwych na uszkodzenia. Ich zaletą jest to, że umożliwiają precyzyjne i skuteczne przenoszenie różnego rodzaju produktów. Jednocześnie zwiększają bezpieczeństwo i odciążają pracowników, ponieważ nie wymagają stosowania siły fizycznej. W czasie kiedy jeden pracownik podnosi element sporych gabarytów, pozostali mogą wykonywać inne zadania. Chwytaki próżniowe wykorzystują różnicę ciśnień w celu utrzymania elementów. Pompa próżniowa zamontowana wewnątrz urządzenia generuje próżnię. Aby uwolnić element, wystarczy zakończyć działanie pompy próżniowej. Najczęściej możliwe jest to za pomocą przycisku lub uchwytu na chwytaku. Powietrze z zewnątrz wtłoczy się do wnętrza chwytaka i równoważąc ciśnienie, produkt zostanie uwolniony. 

Wśród charakterystycznych cech urządzeń próżniowych można wymienić między innymi dużą wydajność, ergonomię oraz błyskawiczny czas reakcji. Płyty ssące przysysają się już w 1 sekundę. Ważne jest także to, że chwytaki próżniowe potrafią utrzymać stały poziom podciśnienia pomimo wahań lub spadków ciśnienia zasilania. Niektóre modele posiadają wbudowane czujniki, które na bieżąco informują o poziomie ciśnienia. Zdecydowanie wpływa to na jakość oraz bezpieczeństwo pracy i znajdujących się obok osób. Warto mieć na uwadze, że chwytaki próżniowe są zintegrowane z wkładem próżniowym o różnej wydajności. Niektóre z tych urządzeń można dodatkowo skonstruować i dopasować do indywidualnych warunków stanowiska pracy. Dlatego do wielu chwytaków próżniowych jest możliwość dokupienia osobnych płyt ssących. Przyssawka powinna być dostosowana do materiału, z którego jest chwytany obiekt. 

Jaki chwytak próżniowy do kostki brukowej?

Chwytaki próżniowe będą przydatne zarówno przy pracy z kostką, jak i również z dużymi płytami betonowymi. Warto pamiętać, że do przenoszenia każdego materiału budowlanego należy wybrać chwytak o odpowiedniej nośności, który będzie w stanie utrzymać ciężar materiału. W tym przypadku nie musimy wybierać chwytaka o dużej nośności. Do pojedynczych kostek sprawdzi się niewielka przyssawka brukarska. Dobrym wyborem będzie ręczny chwytak, który można obsługiwać jedną ręką. Przypadkowo Probst FXAH-120-GRABO-GREENLINE jest w stanie unieść 120 kg, co umożliwi przeniesienie większość dostępnych na rynku kostek brukowych, a w tym kamienie naturalne oraz inne chłonne materiały budowlane. 

Chwytak podciśnieniowy czy mechaniczny - który wybrać?

Jak w wielu innych kwestiach, znajdziemy zarówno zwolenników tradycyjnych metod, jak i tych bardziej innowacyjnych. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Jednak nie można pominąć przewagi chwytaków próżniowych w kilku zakresach. Wybierając to rozwiązanie, nie ma mowy o jakimkolwiek uszkodzeniu przenoszonego materiału. Możliwe jest także bezinwazyjne wyciągnięcie pojedynczych elementów z ułożonej całości. Chwytaki próżniowe działają wygodniej, szybciej i bezpieczniej. Przyssawki błyskawicznie się przysysają do betonu. Zdecydowanie urządzenia próżniowe sprawdzą się w trudnych sytuacjach. Jest to rozwiązanie, na które warto postawić i przetestować. 

Czy chwytak próżniowy nadaje się do płyt warstwowych?

Chwytaki próżniowe do płyt warstwowych są wyposażone w wiele próżniowych dysz, które umożliwiają równomierne utrzymanie płyt. Dzięki temu przenoszenie płyt warstwowych jest łatwe i bezpieczne, bez ryzyka ich uszkodzenia. Płyty warstwowe są w tym momencie traktowane jako jeden ciągły element, a chwytak próżniowy pozwala na łatwe i bezpieczne ich podnoszenie oraz przenoszenie na określone miejsce. 

Jednakże, przed użyciem chwytaka próżniowego do przenoszenia płyt warstwowych, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i upewnić się, że urządzenie jest odpowiednie do przenoszenia danego typu płyt. W przypadku dużych, ciężkich płyt warstwowych, może być konieczne użycie kilku chwytaków próżniowych, aby zapewnić odpowiednie utrzymanie i równomierne rozłożenie ciężaru.

Najlepsze chwytaki próżniowe Probst - polecane modele

Probst to niemiecka marka, która słynie z produkcji wysokiej jakości narzędzi dla brukarzy. Chwytaki próżniowe od Probst również cechują się wysoką precyzją i niezawodnością. Firma przygotowała kilka propozycji w tej kategorii na każdą kieszeń:

Ręczny chwytak podciśnieniowy Probst FXAH-120-GRABO

Idealne narzędzie dla wszystkich wykonawców robót ziemnych i dekarskich. FXAH-120-GRABO umożliwia przenoszenie wielu materiałów budowlanych, a w tym kamieni naturalnych i innych płyt betonowych. Użycie ręcznego chwytaka próżniowego znacznie ułatwia układanie oraz zapewnia precyzję. Nie ma potrzeby chwytania elementów z boku, dlatego też krawędzie nie są narażone na uszkodzenia. Kupując chwytak podciśnieniowy Probst wszystko otrzymujesz w zestawie - ładowarkę, akumulator i zapasowe uszczelki. Jedno naładowanie wystarcza na około 1,5 do 2 godzin pracy ciągłej.

Ręczny chwytak próżniowy do szybkiego montażu płyt nieporowatych. Prócz dużej precyzji działania umożliwia także na ponownie wyjęcie ułożonych wcześniej elementów. Jest to urządzenie do obsługi jednoosobowej, które zapewnia dużą ergonomię pracy. Maksymalne obciążenie robocze to 50 kg. 

Próżniowy chwytak Probst Speedy VS-140/200

Za jego pomocą szybko i precyzyjnie ułożysz wszystkie rodzaje płyt o wadze do 200 kg. Obsługę nawet bardzo porowatych elementów umożliwia zastosowanie odpowiednich płyt ssących. Funkcja szybkiej wymiany pozwala na wymianę narzędzia roboczego już w kilka sekund. Dużą zaletą chwytaka na podciśnienie Probst Speedy VS-140/200 są uchwyty, które można obracać o 90° jedynie poprzez przełożenie 2 śrub. Świetnie się to sprawdzi podczas przejścia z poprzecznego na podłużne układanie płyt. Ta funkcja może być przydatna także podczas pracy blisko ścian.