Łuparki do drewna - odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów

"Jaka jest najlepsza łuparka do drewna?" lub "Czy łuparki są bezpieczne do użytku?" - te i inne pytania, są nam dobrze znane z rozmów telefonicznych z naszymi Klientami. W naszym dzisiejszym blogu Q&A postaramy się rozjaśnić nieco tajniki łuparek. Zebraliśmy najczęściej powtarzające się pytania od naszych Klientów o łuparki do drewna i postanowiliśmy dostarczyć kompleksowych odpowiedzi. Dotyczą rodzajów łuparek, korzyści płynących z ich wykorzystania, kwestii bezpieczeństwa i sposobów obchodzenia się z nimi. Jeśli jesteś zainteresowany lub zastanawiasz się, czy i jaka łuparka jest odpowiednia dla Ciebie, to ten blog jest dla Ciebie.

Jaki olej hydrauliczny do łuparki?

Olej hydrauliczny HL46 jest jednym z najczęściej stosowanych olejów do łuparek. Jest to popularny wybór ze względu na swoje właściwości i dostępność na rynku. Charakteryzuje się odpowiednią lepkością i gęstością do pracy w układach hydraulicznych o wysokim obciążeniu mechanicznym. Natomiast zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta konkretnego modelu łuparki.

Jaki siłownik do łuparki?

Siłownik w łuparce jest odpowiedzialny za generowanie siły niezbędnej do rozłupywania drewna. Dobieramy go do rodzaju drewna, konstrukcji i rodzaju łuparki. Ciekawym spostrzeżeniem naszych Klientów jest to, że siłownik o dużej średnicy jest mocniejszy.

Jak wymienić olej w łuparce do drewna?

  1. Wykręcić korek spustowy oleju, aby spuścić olej z układu hydraulicznego.
  2. Użyć zbiornika do zebrania zużytego oleju.
  3. Sprawdzić olej pod kątem wiórów metalowych.
  4. Po całkowitym spuszczeniu oleju z maszyny dokręcić ponownie korek spustowy.
  5. Napełnić zbiornik zalecanym świeżym olejem hydraulicznym przez otwór wlewu.
  6. Kilkakrotnie włączyć łuparkę po wymianie oleju, bez rozłupywania drewna.
  7. Sprawdzić poziom oleju za pomocą prętowego wskaźnika.

Jak odpowietrzyć łuparkę do drewna?

Odpowietrzanie łuparki do drewna najczęściej polega na odkręceniu korka wlewu, śruby odpowietrzającej przed uruchomieniem maszyny. Powietrze powinno mieć możliwość delikatnie uchodzić i wydostawać się ze zbiornika oleju. Jednak cały proces jest zależny od konstrukcji łuparki i od umiejscowienia korka spustowego.

Jaką średnicę, szerokość kłody lub polany potrafi rozłupać łuparka?

Najczęściej to jaką średnicę, szerokość kłody jest w stanie rozłupać łuparka, określa producent maszyny. Natomiast jest zależne od kilku kwestii:

  1. Od mocy siłownika.
  2. Miejsca między ogranicznikami.
  3. Materiału, z którym pracujemy - rodzaj, twardość, np. buk wymaga większej mocy.

Jakiej mocy silnik do łuparki do drewna? Ile kW?

Podzespoły maszyny są dopasowywane przez inżynierów. Silnik i jego moc jest dostosowywana indywidualnie do zastosowanego tłoka i siłownika hydraulicznego. W przypadku łuparek elektrycznych, najczęściej wykorzystuje się silniki o mocy wynoszącej od 3 do 7,5 kW, podczas gdy w łuparkach spalinowych zakres mocy silnika zazwyczaj mieści się między 5 a 15 kW.

Jaka jest maksymalna długość polany, którą można umieścić w komorze łupiącej?

Wielkość komory łupiącej może znacznie się różnić w zależności od rodzaju i rozmiaru łuparki. Typowe modele łuparek do drewna na użytek domowy mogą obsłużyć kawałki drewna o długości do 55 cm, natomiast na użytek przemysłowy - 110 cm.

Czy wybrać łuparkę na siłę czy na 230?

Z tym i innym pytaniem: "Czy łuparka musi być na 400 V?" często się spotykamy. Jeśli klient posiada wygodne dojście do gniazda na siłę, to zaleca się wybór łuparki o napięciu 400 V. Łuparki do 10 ton mogą być na 230, klient nie odczuje różnicy na eksploatacji i pracy maszyny. Natomiast łuparki o większej sile nacisku powinny być na siłę ze względu na ich moc.

Czy łuparki są wyposażone w klin na 4 części?

W standardzie łuparki do drewna wyposażone są w klin prosty, czyli łupiący kłodę na dwie części. Do niektórych modelów producent opcjonalnie daje możliwość zakupu klina krzyżowego, co pozwala na łupanie drewna na 4 części.

Jaki klin do łupania drewna?

Wybór klina na 4 części znacznie przyspieszy pracę. Jeśli producent daje możliwość opcjonalnego zakupu, to warto go rozważyć.

Czy łuparka posiada ogranicznik wysokości?

Większość łuparek posiada ogranicznik wysokości. Pozwala to na cofanie tłoka do pewnego momentu (klin nie wraca do samej góry) - znacznie przyspiesza to naszą pracę.

Jaki rodzaj drewna może rozłupać łuparka - twarde czy miękkie?

Większość łuparek radzi sobie zarówno z miękkim, jak i twardym drewnem. To moc łupania, określona w parametrach technicznych urządzenia pozwoli nam na dobranie odpowiedniego drewna. Przykładowo łuparki 8 ton poradzą sobie jedynie z niewielkimi pieńkami drewna twardego.

Jaka łuparka do rozłupywania drewna twardego?

Drewno twarde wymaga większej siły, aby je rozłupać, dlatego warto wybrać łuparkę o większej mocy i siłowniku. Zazwyczaj do rozłupywania drewna twardego stosuje się łuparki powyżej 12 ton.

Jak wygląda serwis łuparek do drewna?

Pytanie powinno brzmieć: co w przypadku awarii łuparki? W naszym sklepie każdemu Klientowi przysługuje prawo gwarancyjne na czas 24 miesięcy od dnia zakupu towaru (nie dotyczy firm). Zazwyczaj producenci łuparek stosują gwarancję w systemie door to door. Klient zobowiązany jest do stabilnego przytwierdzenia łuparki do pół palety, kolejno odbiór przez kuriera. Producent lub autoryzowany dealer dokonuje naprawy sprzętu i odsyła go do Klienta.

Czy części zamienne do łuparek są dostępne?

Ze względu na duże zapotrzebowanie na rynku tego typu maszyn do obróbki drewna, producenci posiadają na swoich stanach magazynowych części zamienne.

Czy łuparki są zalane olejem?

Zgodnie z zaleceniami przewoźnika, łuparek do procesu transportu nie powinno zalewać się żadnymi olejami. Ewentualne rozlanie środków chemicznych może prowadzić do skażenia.

Ile oleju wlać do łuparki?

Ilość oleju hydraulicznego, którą należy wlać do łuparki zależy od pojemności zbiornika w danym modelu. Aby określić dokładną ilość oleju, zawsze należy sprawdzić instrukcję obsługi.

Oto przykładowe ilości, które wymagają poszczególne łuparki do drewna:

ZI-HS30Z 30 ton 30 litrów
Jansen TS-30K 30 litrów
HZ-22 22 tony 24 litry
HS-22A62K 22 tony 9,5 litra
ZI-HS14TN 14 ton 7,5 litra
LS07V 8 ton 4 litry

Co ile wymienia się olej w łuparce?

Częstotliwość wymiany oleju w łuparce zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj oleju, warunki pracy, częstotliwość użytkowania. Przyjmuje się, że wymiana oleju w łuparce powinna odbyć się co sezon, uzupełnianie ubytków zgodnie z instrukcją użytkowania/kartą produktu.

Czy można rozłupywać mokre drewno?

Za pomocą łuparki można rozłupywać zarówno suche, jak i mokre drewno. Rozłupywanie mokrego drewna może być bardziej wymagające i mniej efektywne niż rozłupywanie suchych szczapek. Może wymagać znacznie większej mocy od łuparki i większego zużycia energii.

Łuparka pionowa czy pozioma?

Najczęściej stosowana jest łuparka pionowa. Zajmuje mniej miejsca i charakteryzuje się dużą siłą nacisku. Z kolei łuparki poziome są na ogół tańsze i lżejsze. Stosuje się je przy obróbce "dłużyc" około 1,25-2,5 m.

Co to łuparka kinetyczna?

Łuparka kinetyczna to maszyna do obróbki drewna, która nie posiada siłownika hydraulicznego i napędzana jest wyłącznie silnikiem elektrycznym.