Wygładzanie i zagęszczanie betonu – jaką listwę wibracyjną kupić?

Zagęszczanie betonu to czynność, która jest niezwykle istotna. Powoduje, że mieszanka betonowa staje się bardziej spoista, co zmniejsza ryzyko pęknięć, czy wypłukiwania się powierzchni po zastygnięciu. Zagęszczać beton można na kilka sposobów, do czego wykorzystuje się odmienne narzędzia, jak wibratory pogrążalne, listwy wibracyjne, czy wibratory zewnętrzne. Wszystko zależne jest od grubości betonu oraz miejsca, w którym docelowo ma się znaleźć.

Listwa wibracyjna do zagęszczania betonu – co to jest?

Do zagęszczania betonu o stosunkowo niewielkiej grubości, głównie w przypadku wylewek i zbrojonych płyt betonowych, używa się nieco innych narzędzi, niż w przypadku zagęszczania wgłębnego. W takich przypadkach wykorzystuje się listwy wibracyjne ze względu na to, iż działają na głębokość od kilku do około 10 – 20 cm (w zależności od modelu). Ogromną zaletą tych urządzeń jest fakt, że spełniają trzy funkcje – oprócz zagęszczania, także rozprowadzają mieszankę na powierzchni oraz ją wygładzają. Dzięki temu nie trzeba mieć osobnej pacy do rozkładania betonu.

Jak jest zbudowana listwa wibracyjna?

Listwa wibracyjna składa się z dwóch części – napędu oraz profilu. Urządzenie zostało opracowane w systemie modułowym – oznacza to, że poszczególne elementy można dobrać samodzielnie, według naszych potrzeb. W przypadku napędu dostępne są trzy rodzaje – silnik spalinowy, silnik elektryczny lub napęd pneumatyczny. Model spalinowy może pracować wszędzie, nie jesteśmy wtedy zależni od źródła zasilania. Natomiast w przypadku pracy w zamkniętych i małych pomieszczeniach, należy wziąć pod uwagę, że będziemy wdychać spaliny. Napęd elektryczny wymaga źródła prądu – może być to dostęp do sieci stałej lub przenośnej energii z agregatu. Wadą silnika elektrycznego jest przewód, który może plątać się pod nogami.

Drugi składnik, czyli profile aluminiowe dobiera się pod względem długości oraz kształtu. Najpopularniejszy kształt to ten w literę „L” – bardzo dobrze rozprowadza beton. Można się nimi poruszać tylko w jedną stronę. Ograniczeniem jest także szerokość, najdłuższe modele mają długość maksymalnie 5 m. Profile dwustronne są zdecydowanie sztywniejsze, można prowadzić je obustronnie – pchać lub ciągnąć za sobą. To także większa szerokość robocza, ponieważ niektóre modele, jak Husqvarna BT-90 można łączyć ze sobą, osiągając nawet 20 m długości. Ten typ profilu stosuje się zazwyczaj na bardzo dużych posadzkach, podczas budowy budynków przemysłowych, czy wielkopowierzchniowych magazynów, itp.

System modułowy w przypadku listew wibracyjnych sprawdza się bardzo dobrze ze względu na możliwość dopasowania profilu o odpowiedniej długości. Jeżeli firma ma wiele, różnorodnych zleceń, warto zakupić kilka sztuk profili o długości np. 0,5 m, 2 lub 3 m oraz 5 m. Wówczas bardzo łatwo dopasować sprzęt do wymagań konkretnej budowy.

Listwa wibracyjna do betonu Husqvarna BT90

Najdłuższa listwa wibracyjna do zagęszczania posadzek betonowych - Husqvrana BT90

Listwa wibracyjna do betonu elektryczna – jaką kupić?

W ofercie sklepu internetowego Maufer.pl znajdują się listwy wibracyjne czołowych producentów, to między innymi Wacker Neuson, Kreber, Husqvarna, czy Enar. Na uwagę zasługują następujące modele:

To jeden z podstawowych modeli w ofercie hiszpańskiej marki Enar. Napęd o mocy 125 W emituje drgania, które rozprowadzane są równomiernie na całą długość aluminiowego profilu w kształcie „L”. Ten model sprawdzi się do pracy na małych i średnich powierzchniach.

To produkt polskiej marki Kreber. Cechują się bardzo dobrą jakością oraz przystępną ceną. Silnik został szczelnie obudowany, dzięki czemu nie ma ryzyka, że beton dostanie się do wewnątrz i zniszczy napęd. Profil w kształcie litery „L” bardzo dobrze się prowadzi i równomiernie rozkłada wibracje na całej długości. Listwa wibracyjna Kreber dedykowana jest do pracy przy obiektach przemysłowych, parkingach, drogach, czy w budownictwie mieszkaniowym.

Listwa wibracyjna spalinowa – przegląd modeli

Spalinowe listwy wibracyjne są zdecydowanie bardziej popularne niż wersje z silnikiem elektrycznym. Wpływ na to ma przede wszystkim sposób prowadzenia. Modele spalinowe prowadzi się dużo łatwiej ze względu na brak przewodu, który nie przeszkadza w pracy. Ponadto nie trzeba myśleć, czy na budowie będzie dostęp do energii elektrycznej, ani o tym, żeby mieć ze sobą agregat prądotwórczy. Natomiast chcąc pracować w słabo wentylowanych pomieszczeniach, należy wziąć pod uwagę, aby w miarę możliwości często wietrzyć miejsce lub zadbać o odpowiednią wentylację. Nadmiar spalin wdychanych przez pracowników przez długi czas źle wpływa na organizm człowieka – może doprowadzić do utraty świadomości, a nawet do śmierci. Popularne modele to:

Spalinowa wersja wyżej wymienionej listwy, łaty wibracyjnej z silnikiem elektrycznym. W zestawie znajduje się aluminiowy profil „L” o długości 2 m, ale istnieje możliwość wyboru innego profilu – 0,5 m, 1 m, 1,5 m, 2 m, 2,5 m lub 3 m. Listwa wibracyjna Kreber to wydajne urządzenie, które zagęści i wygładzi powierzchnie betonowe.

Bardzo popularna listwa wibracyjna do zagęszczania i wygładzania płyt betonowych i wylewek. Jednostką napędową jest silnik Hondy, który charakteryzuje się bezawaryjnością (przy prawidłowej eksploatacji i serwisowaniu). Aluminiowy profil dołączony do zestawu jest w kształcie „L” oraz ma zaokrąglone końce. Dzięki temu na wyrównywanej powierzchni nie pozostają zaciągnięcia oraz nierówności.

Najdłuższa listwa do zacierania betonu – Husqvarna BT-90

Szerokość robocza listwy wibracyjnej to zazwyczaj około 5 m. Oznacza to, że w przypadku wygładzania bardzo dużych powierzchni, należy pracować sekcjami. Jednak jest alternatywa – listwa wibracyjna Husqvarna BT90. To innowacyjny system do zacierania betonu, który opiera się na łączeniu profilów, dzięki czemu maksymalna szerokość roboczą, jaką można uzyskać to aż 20 metrów! Profile wyróżniają się konstrukcją – to trójkątne ramy, przypominają profile dwustronne. Napęd też jest nietypowy – to dwie części – początkowa i kończąca, które zakłada się na obydwie strony profilu. Napęd posiada także wyciągarki, które jakby ciągną za sobą równomiernie profil, pozostawiając idealnie równą taflę betonu. Listwa Husqvarna BT90 odpowiednia jest do zagęszczania bardzo dużych posadzek betonowych. Z pomocą tej listwy można wygładzić jednorazowo powierzchnię o szerokości do 20 m, dzięki czemu oszczędzamy bardzo dużo czasu. Korzystając z klasycznej łatwy wibracyjnej, trzeba byłoby robić to kilka razy.