Układanie kostki brukowej – jaki chwytak do kostki kupić?

We współczesnej branży budowlanej zauważyć można duży postęp technologiczny. Odchodzi się od prymitywnych narzędzi i sposobów na rzecz profesjonalnego sprzętu i maszyn budowlanych. Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo nieduży odsetek przedsiębiorstw inwestowało w dobry sprzęt. Obecnie staje się to już normą. Profesjonalny sprzęt budowlany podnosi jakość pracy, a także znacznie skraca czas wykonania danego zlecenia. Jedną z dziedzin, w której sprzęt odgrywa dużą rolę, jest brukarstwo. Narzędzia brukarskie takie jak młotki, chwytaki, czy gilotyny obecnie są niezbędne do układania kostki brukowej. W dzisiejszym artykule skupimy się na chwytakach do kostki – jaki chwytak do kostki, a jaki chwytak do krawężników wybrać?

Chwytaki do kostki – rodzaje

Chwytak należy do kategorii narzędzi brukarskich. Służy do przemieszczania kostki brukowej, płyt, kostki ażurowej, korytek ściekowych, czy krawężników. Przy pomocy chwytaka do kostki można tez układać dużą kostkę brukową, a w szczególności krawężniki. Dzięki temu można łatwiej i precyzyjniej wykonać obrzegowanie. Chwytaki w znacznym stopniu odciążają pracowników, gdyż nie męczą się tak przy przenoszeniu większych elementów. Na rynku dostępne są różne chwytaki, dopasowane do najpopularniejszych kształtów kostki, to między innymi:

  • Chwytak wzdłużny – służy do ręcznego przenoszenia i ustawiania krawężników wzdłuż. Element chwyta się od czoła, wzdłuż dłuższej krawędzi. Chwytak wzdłużny obsługują dwie osoby – trzymając za narzędzie z dwóch stron. Szeroki zakres regulacji sprawia, że można przenosić elementy o grubości nawet do 150 mm.
  • Chwytak poprzeczny - tego typu chwytak najczęściej stosuje się do krawężników, z tą różnicą, że chwyta się go poprzecznie – na środku, względem krótszego boku.
  • Chwytak uniwersalny – jak nazwa wskazuje, to chwytak, którym w zależności od konstrukcji można przenosić elementy np. do 150 kg o szerokości do 200 mm. Większość chwytaków uniwersalnych umożliwia przenoszenie płyt, krawężników i innych kształtów, dzięki regulowanym szczękom. Taki chwytak jest odpowiedni na początek.
  • Chwytak do krawężników – inaczej nazywany też chwytakiem walizkowym. W odróżnieniu od chwytaka wzdłużnego chwytak walizkowy obsługuje jedna osoba.
  • Chwytak do płyt – skonstruowane specjalnie do przenoszenia płyt o dużych rozmiarach, tak zwanych płyt jumbo. Chwytaki do płyt obsługiwane są przez dwie osoby ze względu na duży ciężar i gabaryt.

Na co zwrócić uwagę kupując chwytak brukarski?

Układanie kostki to praca wieloetapowa. Niezależnie od typu kostki, zawsze wykonuje się obrzegowanie, czyli układanie krawężników, a dopiero następnie pustą przestrzeń wypełnia się kostką brukową, układając ją od krawędzi do krawędzi. W związku z tym można przyjąć, że potrzebujemy przynajmniej dwóch podstawowych chwytaków – jeden do przenoszenia krawężników, a drugi do przenoszenia kostki brukowej.

Jak wybrać chwytak i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na jakość wykonania, gdyż ma to bezpośrednie przełożenie nie tylko na efekty, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo pracowników. Przenoszenie ciężkich kostek chwytakiem ze słabym mechanizmem zaciskającym może skończyć się bolesnym wypadkiem w pracy.

Kolejnym istotnym elementem są szczęki zaciskające materiał. Powinny być wykonane z miękkiej gumy lub pokryte specjalną powłoką. Dzięki temu podczas zaciskania i przenoszenia kostki będziemy mieć pewność, że nie dojdzie do uszkodzeń mechanicznych. Ponadto rączki, za które chwytamy, powinny być odpowiednio wyprofilowane – dopasowane do kształtu dłoni oraz pokryte antypoślizgową gumą, aby zmniejszyć ryzyko wyślizgnięcia się rękojeści z naszej dłoni.

Profesjonalne chwytaki brukarskie w sklepie ze sprzętem brukarskim Maufer.pl

Zastanawiasz się jaki chwytak wybrać? Jaki typ chwytaka będzie najlepszy? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepszy chwytak do kostki. Zapewniamy profesjonalne doradztwo poparte naszym doświadczeniem oraz opiniami naszych klientów. Poniżej prezentujemy popularne chwytaki brukarskie dostępne w sklepie Maufer.pl:

CHWYTAK WZDŁUŻNY MIMAL MAXIMA CWL

To chwytak, który przystosowany jest do przenoszenia płyt Maxima o wymiarach 800 x 800 x 80 mm. Regulowane zaciski umożliwiają przenoszenie materiału do 1000 mm szerokości i maksymalnej wadze 140 kg. Chwytak Mimal Maxima CWL przystosowany jest do obsługi przez dwie, a nawet cztery osoby.

CHWYTAK DO JUMBÓW ZAWIESZANY JAZON CHJZ2

Zaprojektowany do maszynowego ustawiania i przenoszenia płyt ażurowych. Regulowane długości wąsów chwytowych oraz regulowany chwyt wzdłużny umożliwia układanie nawet 4 płyt za jednym razem. Chwytak zawieszany Jazon CHZ2 montowany jest na urządzeniu nośnym za pomocą łańcuszka i obsługiwany jest przez jedną osobę.

CHWYTAK UNIWERSALNY PROBST EXG-MAXI

Chwytak Probst powstał z myślą o przenoszeniu dużych i ciężkich elementów betonowych. Konstrukcja umożliwia przenoszenie materiałów o różnych wymiarach, np. płyt, krawężników, czy kamieni rozgraniczających. Chwytak EXG-MAXI można używać do ręcznego transportu przez dwóch pracowników, jaki i można podwiesić go na koparce, wówczas jeden pracownik jest w stanie obsługiwać chwytak.